E-ATIK

Elektronik Atık Nedir?

İşyeri, okul vb yerlerde, gündelik hayatımızda işlerimizi kolaylaştırmak amacıyla kullandığımız Elektrikli ve Elektronik Eşyalar (EEE), kullanım ömürleri dolduğunda Atık Elektrikli Elektronik Eşya (AEEE) adını alırlar. Kısaca Elektronik Atık veya E-atık olarak adlandırılan bu atık türü; istenmeyen, çalışmayan veya eskimiş ve esas olarak ömürlerinin sonuna ulaşmış elektronik ürünler için bir terimdir. E-atık kategorisine girecek ürünler: bilgisayarlar, televizyonlar, monitörler, cep telefonları, CD çalarlar, faks makineleri, yazıcılar, aydınlatma ekipmanları ve benzeri ürünlerdir. Akademi Çevre olarak her türlü Elektronik Atığı, Entegre Elektronik Atık Tesisimizde Geri Dönüştürüyoruz.

Elektronik Atıkları Neden Geri Dönüştürmeliyiz?

Elektronik Atıkların birçoğu toksik maddeler içerir. Bu maddeler eser miktarda olabilir ancak herhangi bir malzemeye bulaştığında, çevreye ve insan sağlığına yönelik tehdit oluşturur. Bu nedenle Elektronik Atıkların, Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Kontrolü Yönetmeliği çerçevesine uygun olarak, kontrollü bir şekilde Geri Dönüşümün yapılması esastır. Kontrolsüz bir şekilde imha edilen Elektronik Atıkların, çevreye ve insan sağlığına tehdit oluşturmasının yanı ekonomik değer elde etme ve Döngüsel Ekonomiye katılarak ülke ekonomisine kazandırılması fırsatının da kaçırılmasına sebep olur. Hemen hemen tüm Elektronik Atıklar altın, gümüş, platin, paladyum vb gibi değerli metal, plastik, cam ve diğer metaller dahil olmak üzere birçok çeşit Geri Dönüştürülebilir malzeme içermektedir. İnsan sağlığına olan etkileri ve içerdiği değerli madenlerin Geri Dönüşüm ile tekrar kullanılabilmesi, e-atıkların sürdürülebilir bir şekilde lisanslı tesislerde ve Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Kontrolü Yönetmeliği çerçevesine uygun olarak geri dönüştürülmesini gerektirir. Bu atıkların Toplanması ve Ayrıştırılması ve Geri Dönüştürülmesi çevre ve ülke ekonomisi adına oldukça önemli bir süreçtir.

Akademi Çevre’ de Atık Elektrikli Elektronik Eşya – E-Atıkların Geri Dönüşümü

Firma ve sanayi kuruluşlarından kaynaklı Endüstriyel ölçekli Elektronik Atık ve son kullanıcı olarak tanımladığımız tüketici kaynaklı Atık Elektrikli Elektronik Eşyalar (AEEE) yani kısaca Elektronik Atık, kaynağında ayrı biriktirilerek diğer atıklar ile karışmamalıdır.
Kaynağında ayrı biriktirilen Elektronik Atıklar, Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Kontrolü Yönetmeliği çerçevesine uygun şartlarda, lisanslı araç filomuz ile kaynağından teslim alınır ve lisanslı tesislerimize getirilir. Tesislerimize kabulü gerçekleştirilen Elektronik Atıklar, türlerine göre ilgili proseslerde işlenir ve hammadde elde edilerek Döngüsel Ekonomiye kazandırılır.

tr_TR