E-ATIK

Elektronik Atık Nedir?

İşyeri, okul vb yerlerde, gündelik hayatımızda işlerimizi kolaylaştırmak amacıyla kullandığımız Elektrikli ve Elektronik Eşyalar (EEE), kullanım ömürleri dolduğunda Atık Elektrikli Elektronik Eşya (AEEE) adını alırlar. Kısaca E-atık olarak adlandırılan bu atık türü; istenmeyen, çalışmayan veya eskimiş ve esas olarak ömürlerinin sonuna ulaşmış elektronik ürünler için bir terimdir. E-atık kategorisine girecek ürünler: bilgisayarlar, televizyonlar, monitörler, cep telefonları, CD çalarlar, faks makineleri, yazıcılar, aydınlatma ekipmanları ve benzeri ürünlerdir. Akademi Çevre olarak her türlü E-Atığı, Entegre Elektronik Atık Tesisimizde Geri Dönüştürüyoruz.

Elektronik Atıkları Neden Geri Dönüştürmeliyiz?

E-Atıkların birçoğu toksik maddeler içerir. Bu maddeler eser miktarda olabilir ancak herhangi bir malzemeye bulaştığında, çevreye ve insan sağlığına yönelik tehdit oluşturur. Bu nedenle Elektronik Atıkların, Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Kontrolü Yönetmeliği çerçevesine uygun olarak, kontrollü bir şekilde Geri Dönüşümün yapılması esastır. Kontrolsüz bir şekilde imha edilen Elektronik Atıkların, çevreye ve insan sağlığına tehdit oluşturmasının yanı ekonomik değer elde etme ve Döngüsel Ekonomiye katılarak ülke ekonomisine kazandırılması fırsatının da kaçırılmasına sebep olur. Hemen hemen tüm E-Atık altın, gümüş, platin, paladyum vb gibi değerli metal, plastik, cam ve diğer metaller dahil olmak üzere birçok çeşit Geri Dönüştürülebilir malzeme içermektedir. İnsan sağlığına olan etkileri ve içerdiği değerli madenlerin Geri Dönüşüm ile tekrar kullanılabilmesi, e-atıkların sürdürülebilir bir şekilde lisanslı tesislerde ve Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Kontrolü Yönetmeliği çerçevesine uygun olarak geri dönüştürülmesini gerektirir. Bu atıkların Toplanması ve Ayrıştırılması ve Geri Dönüştürülmesi çevre ve ülke ekonomisi adına oldukça önemli bir süreçtir.

Akademi Çevre’ de Atık Elektrikli Elektronik Eşya – E-Atıkların Geri Dönüşümü

Firma ve sanayi kuruluşlarından kaynaklı Endüstriyel ölçekli E-Atık ve son kullanıcı olarak tanımladığımız tüketici kaynaklı Atık Elektrikli Elektronik Eşyalar (AEEE) yani kısaca E-Atık, kaynağında ayrı biriktirilerek diğer atıklar ile karışmamalıdır.
Kaynağında ayrı biriktirilen Elektronik Atıklar, Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Kontrolü Yönetmeliği çerçevesine uygun şartlarda, lisanslı araç filomuz ile kaynağından teslim alınır ve lisanslı tesislerimize getirilir. Tesislerimize kabulü gerçekleştirilen E-Atıklar, türlerine göre ilgili proseslerde işlenir ve hammadde elde edilerek Döngüsel Ekonomiye kazandırılır.

Buzdolabı
Buzdolabı Geri Dönüşümü
küçük ev aletleri
Küçük Ev Aletleri
Bilişim
Bilişim Ekipmanları
Televizyon Monitör
Televizyon ve Monitörler
büyük beyaz eşya
Büyük Beyaz Eşya
Aydınlatma
Aydınlatma Ekipmanları

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse tortor tortor, gravida a augue at, dictum placerat tellus. Ut finibus luctus venenatis. Integer pharetra malesuada vulputate. Mauris fermentum purus justo, ac lacinia risus ultrices sit amet. Nam tempus hendrerit ornare. Sed ac nunc malesuada libero consequat convallis a non est. Etiam pharetra nisl urna, vitae malesuada lectus sollicitudin sed. Vestibulum fringilla pellentesque ligula, et congue ligula aliquet eu.

Görüşmeyi Başlat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?