Nitelikli Eğitim

NİTELİKLİ EĞİTİM

6-14 yaş grubundaki çocuklarımızın eğlenerek öğrenmesi için KidZania’ da Akademi Çevre Geri Dönüşüm Merkezimizi 2020 yılı, Ağustos ayında faaliyete aldık. Çocuklarımız burada Döngüsel Ekonomiyi eğlenerek öğreniyor ve deneyimlerinin sonunda birer Atık Yönetimi Uzmanı unvanına sahip oluyorlar. ( https://akademicevre.com/akademi-junior/ )

Pandemi dönemine kadar, yıl içerisinde tesisimize gelen; okul öncesi öğrencilerinden, master seviyesindeki öğrencilere kadar; Atık, Geri Dönüşüm, Sürdürülebilirlik, İklim Değişikliği, Sıfır Atık, Döngüsel Ekonomi gibi Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına hizmet eden konu başlıklarında eğitimler verip, teknik geziler düzenledik, pandemi sonrası da kaldığımız yerden devam edeceğiz. Öğrenciler bu konu başlıklarında aldıkları eğitimlerden sonra bir Geri Dönüşüm tesisinin nasıl çalıştığını görerek bilgilerini pekiştiriyorlar. Bu eğitimlerimiz ile yıl içerisinde binin üzerinde öğrenciye erişerek, 2019 yılında SÜT-D derneğinden, eğitim kategorisinde, Düşük Karbon Kahramanı ödülüne sahip olduk. ( https://www.karbonzirvesi.com/2019/04/10/dusuk-karbon-kahramanlari-belli-oldu/ )

Vodafone ile birlikte 2 yılı aşkın süredir devam ettiğimiz “Bu Atıklar Kod Yazıyor” projesi ile topladığımız e-atıklardan elde ettiğimiz gelir ile ülkemizdeki dezavantajlı bölgelerde, teknolojiye erişimi kısıtlı olan çocuklar için kodlama sınıfları kuruldu ve kodlama eğitimi almaları sağlandı. Bugüne kadar toplamda 7 farklı kodlama sınıfı kuruldu, kurulmaya devam ediyor.

SKD ile birlikte yürüttüğümüz “E-atık Seferberliği” projesi ile âtıl durumda olan bilgisayarlar, Akademi Çevre tesislerinde tamir edilerek yeniden kullanıma kazandırılıyor. Bu bilgisayarlar çeşitli STK’ lar aracılığıyla; online eğitime başlanması ile birlikte, teknolojiye erişemediği için eğitimde fırsat eşitsizliği yaşayan çocuklara ulaştırılarak eğitimlerine kesintisiz devam edilmesi sağlanıyor. Projede bugüne kadar toplam 76 bilgisayar ihtiyaç sahibi çocuğumuza ulaştırıldı.

Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.